Profil Resmi - Hakan Kuyrukçu
Hakan Kuyrukçu
Software Developer
Blog - Detay

Sitemap Nedir

08.08.2019 Tarihinde Oluşturuldu
Sitemap Nedir - Blog | Hakan Kuyrukçu

Sitemap, sitemizde yayınlamış olan içeriklere ait sayfaların adreslerinin bulunduğu xml uzantılı bir dosyadır. Günümüzde site haritası, her sitede mutlaka bulunması gereken önemli SEO (Search Engine Optimization) kriterlerinden biri haline gelmiştir.

Site Haritaları, sitenizde başka türlü bulamayacağımız sayfaları arama motorlarına bildirmenin bir yoludur. En basit ifade ile, bir XML Site Haritası, web sitemizdeki sayfaların bir listesidir.

Sitemap, GoogleBot gibi siteye uğrayan arama botlarının, siteyi daha iyi bir biçimde indexlemesi için rehberlik eden bir dosyadır. Dosyanın uzantısı, .xml‘dir. Arama motorlarının indexleme hızında sitemap’ın etkisi büyüktür. Siteyi ziyaret eden botlar, sitemap dosyasının sayesinde, hangi sayfanın ne sıklıkla, en son ne zaman güncellendiğini ve webmaster tarafından belirlenen, hangi sayfanın ne kadar önemi olduğunu tespit eder.

Sitemap oluşturma aşamasında 3 farklı adım izlenebilir;

  1. Otomatik Olarak Oluşturmak: Bu seçenek için sitenizin alt yapısının wordpress tabanlı olması gerekir. Hazır olarak bulunan wordpress sitemap eklentilerini kullanarak sitenizin haritasını oluşturabilirsiniz.
  2. Online Olarak Oluşturmak: İnternet üzerinde ücretli/ücretsiz olarak hizmet sunan siteleri kullanarak site haritanızı oluşturabilirsiniz.
  3. Manuel Olarak Oluşturmak: Aşağıda belirteceğim site haritası bloklarını hazırlayacağınız sitemap.xml dosyasına dahil ederek haritanızı kendiniz oluşturabilirsiniz. Tabi bu yöntemi profesyonel olarak yazılım işi ile ilgilenmeyen kişilere pek önermiyorum çünkü gözünüzden kaçan noktalar olabilir.

Bu noktadan sonra karar tamamiyle size kalmıştır :)

Kodlama şekline örnek olarak aşağıda bulunan blokları kullanabilirsiniz.

<url>
          <loc>http://www.teakolik.com/</loc>
          <lastmod>2008-10-03T08:03:01+00:00</lastmod>
          <changefreq>daily</changefreq>
          <priority>1.0</priority>
</url>

loc: Sayfa adresini belirtir.

lastmod: Son güncelleme zamanını belirtir.

changefreq: Değişme sürecini belirtir. Bu süreçler saatlik (hourly), günlük (daily), haftalık (weekly), aylık (monthly) olarak sabit değerlerdir.

priority: Önceliği belirtir. Önemli veya önceliği yüksek olan sayfalarınızı belirtebilirsiniz.

Bu örnek blokları kullanarak site haritanızı şekillendirebilirsiniz.

Seo Tagları: sitemap, web, google, harita, website